19

Peyzaj

Ferah bir yaşam, derin bir nefes...

HEP İstanbul’un peyzaj tasarımında açık ve yeşil alanlar birbirine doğal bir akışla bağlanmıştır. Zengin bitki örtüsü sayesinde ekolojik bir çevrede, bol oksijen içinde yaşama bağlanacaksınız. Zeytin, nar ve manolya ağaçları ile yaz kış kendinizi hep iyi hissedeceksiniz.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

ENERJi VE ÇEVRE DOSTU TASARIMDA LiDERLiK LEED SERTiFiKA ADAYI

HEP İstanbul, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikasına adaydır. Proje, bölgesinde ilk LEED sertifika adayı konut projesi olarak sektöre öncülük ediyor.
Projede LEED kapsamında; arazinin yeniden kullanımı, gün ışığından maksimum faydalanma, bina kabuğunda yüksek yalıtım değerlerinin sağlanması, geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı, iç mekan yaşam kalitesini artırmaya yönelik malzeme kullanımı, su ve enerji tüketiminde optimizasyon sağlayan verimli mühendislik sistemlerinin kullanımı kriterleri uygulanıyor.
Tüm bunlar, HEP İstanbul’da daha sağlıklı bir yaşam alanı vaad ediyor. HEP’te Yeşil Binalar

Alışveriş Alanları

İhtiyaçlarınız için, HEP yeterli.

Hayatınızı bir parça da olsa kolaylaştıracak alışveriş alanları, evinizin hemen yakınında olsun ki hayata ayıracak zamanınız olsun. İstediklerinize kolayca, zevkle ve çabucak ulaşın.

Kapalı Otopark ve Depo

Aracınız ve eşyalarınız HEP güvende!

Aracınız kapalı otoparkınızda, otoparkınız da evinizin altında. Ayrıca HEP İstanbul’da herkesin eşyalarını saklayabileceği bir deposu var.

Evler

Gökyüzü, evinize dolsun!

Terasa uzanan bir salon...
Gökyüzüne uzanan bir teras...
Hayallere varan bir ev...
Artık HEP’si bir arada, hem de sizin!

Sosyal Alanlar

Sporla İç İçe Bir Hayat...

Basketbol, futbol ve tenis sahalarında tek başına spor yapmak istemiyorsanız HEP İstanbul tam size göre. 7’den 70’e herkesin faydalanabileceği bu spor alanları, spor yapmayı çok daha eğlenceli hale getirecek. Açık ve kapalı yüzme havuzlarında ister yaz ister kış, suyun dinginliğini yaşayacaksınız.

Çocuk Aktivite Alanları

Gelişsinler, eğlensinler, öğrensinler...

Açık ve kapalı çocuk yüzme havuzları ve çok amaçlı oyun alanlarında çocuklarımız eğlenirken öğrenecekler, öğrenirken gelişecekler. Yarının büyükleri, şimdiden hayatı öğrenmeye başlayacaklar. Gelecek onların.

Projenin Mimarından

HEP İstanbul'un Mimari tasarımı ve projeleri mimar Cem Sorguç yönetiminde cmmimarlık tarafından gerçekleştirilmiştir.

Projede dış mekan kurgusu ile iç mekanlar arasındaki sınırlar gerek kullanım gerekse de görsel olarak esnetilmiştir. Bir site, kent içinde kendine dönük bir yapılaşma değil, zaman ölçeği dahilinde bir yaşam alanı, komşuluk ilişkilerine imkan tanıması potansiyelini taşıyan bir proje olarak tasarlanmıştır.

Hayatınızın Evi, Hayatınızın Projesi

Eksiksiz Bir Yaşam Alanı...

Bildiğiniz gibi değil, beklediğiniz gibi bir proje yapmak üzere yola çıkan Tekfen, bir evden çok, geniş kapsamlı bir yaşam alanı oluşturmak üzere “Hayatımın Evi Projesi” söylemi ile yola çıktı.

HEP İstanbul

HEP İstanbul Projesi’nde bloklar ve sıra evler için iki ayrı sertifikalandırma yapılmaktadır. Uzun katlı bloklar LEED-NC (Yeni binalar) ve az katlı sıra evler ise LEED for HOMES (Evler) olarak sertifikalandırılmaktadır.
Yeşil Bina Teknik Bilgileri Sistemler: Su verimliliğini sağlamak için binadaki su armatürleri verimli tiplerde tercih edilmiştir. Bu tip armatürler kullanılarak su tüketiminde %20 düşüş sağlanmıştır. Peyzajda özellikle fazla su istemeyen bitki çeşitleri kullanılmıştır. HVAC sistemi ve aydınlatma binanın enerji performansını maksimize edecek şekilde tasarlamıştır. Kullanılan cam tipleri ile ısıtma yükünü minimuma indirecek katsayıda seçilmiştir. Binada yeşil çatı kullanılmıştır, dış aydınlatma ışık kirliliği yaratmayacak şekilde yapılmış, bisikletler için park yerleri ayrılmıştır.
Malzemeler: İnşaat esnasında ortaya çıkan atıkların büyük oranı geri dönüşüme/geri kullanıma gönderilmektedir. Binada kullanılan kalıcı inşaat malzemeleri yerel firmalardan seçilmiş olup ve belli oranlarda geri dönüştürülmüş içeriğe sahip malzemelerdir.
İnşaat esnasında iç hava kalitesinin korunması için kullanılan boya, astar, yapıştırıcı vb. kimyasallar düşük VOC (düşük organik uçucu madde) oranına sahip malzemelerden seçilmiştir. Konutlarda hava kaçağını önlemek için kapı sızdırmazlık testleri yapılmıştır.
Tüm kat koridorlarında bulunan çöp odalarında geri dönüştürülebilir atıklar için ayrı konteynerler bulunmaktadır. Binanın bağlı bulunduğu yerel belediye, geri dönüştürülebilir atıkları ayrı toplamaktadır. Toplanan dönüştürülebilir atık malzemeler şunlardır: Kağıt, karton, cam, plastik ve metaller.
Ortak Alanlar: Site girişi, bloklara ulaşım, bloklara giriş ve iç bahçe alanları; yayalar, engelli arabalar ve bebek arabaları için uygun kaplamalar kullanılmış, engelli arabaların çıkacağı asansörler ile donatılarak hem yayalar hem engelliler için güvenli bir sirkülasyon sağlanmıştır. Site yeşil alanlarının bulunduğu peyzaj bölgeleri ve tüm bahçe katı araç trafiğine kapalıdır.
Binada ortak alanlarda sigara kullanımı yasaktır. Açık alanlarda (bahçede) belirlenen ve işaretlenmiş (binadan 8 m. mesafede) olan özel alanlarda sigara kullanılabilir.
Tekfen HEP İstanbul Projesi kapsamında işletme yönetimi de LEED sertifikasyonunun sürdürülebilir çevre bilinci kapsamında kullanıcıların gönüllü olarak katılacaklar “Beni de Al” programı ile araç paylaşımına davet etmektedir.
Araç paylaşımı: · Özel otomobil kullanımını azaltarak enerji tasarrufu sağlar.
· Hava kirliliğini ve sera gazı oranını arttıran araç emisyonlarını azaltır.
· Petrol çıkarma ve petrol arıtımı ile ilgili çevresel olumsuz etkileri azaltır.
Ayrıca, yolda daha az araba, daha az kirlilik ve daha az trafik sıkışıklığı anlamına gelir!
Yeşil bina özelliklerine sahip olan HEP İSTANBUL kullanıcılarına daha sağlıklı bir yaşam sunmaktadır.